Társadalmunk jelen berendezkedésének, életvitelének hála, manapság több betegségben szenvedünk, mint eddig bármikor. A stresszről mára, mint korunk népbetegségéről beszélhetünk.
Nem is csoda mindez, hiszen felgyorsult életmódunk a helytelen táplálkozással és mozgáshiánnyal párosul, ezek pedig előbb, vagy utóbb számtalan, lelki és testi eredetű problémához vezetnek.
A stressz
A stressz tünetei depresszió, ingerlékenység, alvászavar, fáradság, levertség és figyelemzavar. Normál esetben a stressz ideiglenes állapot, amennyiben az tartóssá válik, már krónikus stresszről beszélhetünk, ez pedig munkahelyi és magán életére egyaránt negatív hatást gyakorol.
Oka leginkább a minden eddiginél nagyobb teher ránk nehezedése, melyet korunk felgyorsult életvitele, a növekvő munkahelyi elvárások és az ezzel együtt járó meghosszabbodott munkaidő jelent. Mindezek következménye az elvégzendő feladatok miatt történő folyamatos aggódás, melyek leküzdésén túl az élet egyéb területén is helyt kell állnia.
Amennyiben mindez tartóssá válik és állandósul, módot kell találnia felgyülemlett problémái levezetésére és csökkentenie a környezetében lévő stresszhatásokat, ugyanis a hosszú távú stressz komoly betegségekhez vezethet.
A stressz okozta betegségek
Csak néhány betegség, melynek a stressz lehet az okozója:
- Szívproblémák, infarktus
- Gyomorfekély
- Magas vérnyomás
- Daganatos betegségek
- Idegösszeroppanás
- Allergiás, asztmás panaszok
- Izomfájdalom
- Stb…
A stressz csökkentése
A stresszt sok esetben nem lehetséges elkerülni, így céljául a stressz hatások csökkentését kell kitűznie. A stressz és az elhízás kezelésére egyaránt megoldást jelenthet életvitele és szokásai megváltoztatása:
- Iktasson hétköznapjaiba legalább fél óra sporttevékenységet, mellyel levezetheti a felgyülemlett stresszt.
- Fordítson kiemelt figyelmet táplálkozására és vigyen rendszert abba.
- Stresszoldásképp találjon egy olyan elfoglaltságot, mely fontos az Ön (és párja/családja) számára és melybe kapaszkodhat a hétköznapi mókuskerékben.
- Figyeljen oda társas kapcsolataira, érzelmi állapotára.
- Ne rágódjon feleslegesen olyan dolgokon, amelyre nincs ráhatása (pl. már elmúlt, vagy úgysem tud tenni semmit).
- Ha teheti relaxáljon rendszeresen.
Hogyan csökkenti a life coaching a stresszt?
- A life coaching csak akkor lehet eredményes, ha Ön is elkötelezett a probléma megoldásában, és hajlandó is tenni érte.
- A coaching ülések során feltárjuk és azonosítjuk azon külső és/vagy belső körülményeket, amelyek a stresszt okozzák.
- Megvizsgáljuk azt, hogy a stresszorok milyen érzelmi válaszreakciókat váltanak ki (pl. szorongás, harag, agresszió, kimerültség, depresszió).
- Közösen keresünk megoldást az okok megszüntetésére.
A life coaching célja és várható eredménye
- Csökken az Önre nehezedő nyomás, és stressz.
- Munkahelyi és otthoni teljesítményében pozitív változások történnek.
- A stressz csökkenése élete egyéb más területein is pozitív változásokat eredményezhet (pl. hatékonyság növekedés, jobb időbeosztás, szervezettebb élet, kevesebb konfliktus, jobb kommunikáció).
Hogyan tovább? Miben segíthetek Önnek?
Kérem kattintson:
- Jelentkezem life coachingra!
- Szeretném tudni, hogy működik a coaching a gyakorlatban.
- Kérdésem lenne…
.
.